تبلیغات
سیاوش قمیشی (پیر باران)Siavash Ghomayshi - مصاحبه ی BBC با قمیشی

 

صفحه اصلی                                ایمیل                                             ارتباط با ما                                   
 

برای ورود به گالری عکس پیر باران بر روی لینک زیر کلیک کنید:               گالری پیر باران
-------------------------------------------- 

مصاحبه ای که در زیر خواهید خواند توسط « بهزاد بلور » از سایت « بی بی سی » تهیه شده است . به شما توصیه می کنم حتما این مصاحبه را دانلود کنید و بشنوید . واقعا جالب و شنیدنی است و مطمئنا با خواندن آن به بسیاری از سوال های شما دوستان پاسخ داده خواهد شد . با تشکر از دوست بسیار عزیزم « مجید » بابت اطلاع رسانی در این زمینه :

 

  شب ساعت ۱۱ بود که سیاوش قمیشی وارد راهروهای سفید پشت صحنه کنسرت بزرگ شهر کلن شد . وقتی که اومد بچه های گروهش هم یکی یکی وارد اتاق شدن و منهم خودمو از لای درز در درست قبل از اینکه بسته بشه ، انداختم تو اتاق . تبریک عیدی گفتیم و بعد از نیم ساعتی روی مبل نشستیم و مصاحبه درباره آلبوم جدیدش « روزهای بی خاطره » رو شروع کردیم . حالا جالبه که ما سه بار مصاحبه رو اشتباهی شروع کردیم . دو بار اول حواس هر دومون پرت شدم و دیدیم که حوصله مصاحبه رو نداریم ! بار سوم هم آبروریزی شد مصاحبه رو شروع کردیم و بعد از چند دقیقه متوجه شدیم که درباره آلبوم « بی سرزمین تر از باد » داریم حرف می زنیم ! بعد از کلی خنده دیگه ساعتهای دوازده شب حدود نیمساعت پیش از اینکه روی صحنه بره از آلبوم جدیدش گفتیم و شنفتیم :

سیاوش جان دروود . قبل از اینکه مصاحبه رو شروع کنیم ، می خواستم تا پیام یک سری دختر رو به شما برسونم که در « مرکز امید مهر » در تهران هستن . دخترهایی که آسیب اجتماعی دیدن و از خونه فرار کردن . با خیلی از اونها صحبت کردم و همه گفتن که سیاوش رو دوست داریم و با آهنگ هاش زندگی می کنیم . اکثر این دخترهام گروه سنی بین ۱۵ تا ۲۰ سال هستن . منم فکر می کنم همه این دخترها نازنین هستن و اگر از خونه بیرون زدن ، لابد واقعاً به اونجایی رسیده که باید میزدن بیرون ! وگرنه هیچ آدمی بیرون و سرما رو به خونه اش ترجیح نمیده . به هر صورت دم همشون گرم و برقرار باشن .

 

یکی از بچه ها « نازیلا » می گفت آهنگ « خار » شما رو دوست داره که در وصف خداست . البته بچه ها فکر می کنن که این شعرها کار خودتونه ، اما در اصل انتخاب اونها کار شماست . درسته ؟ بله درسته. شعر این آهنگ از مسعود فردمنشه .

 چند تا کنسرت توی ایام نوروز امسال داشتین ؟ خیلی کم . یک بار در دوبی و سه بار هم در اروپا . البته پیشنهاد تعداد کنسرت خیلی بیشتر بود .

چرا انقدر کم ؟ به خاطر اینکه نمی خوام پشت سر هم بخونم . چون هم خودم خسته میشم و هم از این به بعد سعی می کنم بیشتر در شهرهای بزرگ بخونم.

از آلبوم جدید ، کدوم آهنگ ها رو برای خوندن روی صحنه انتخاب کردین ؟ « پنجره » و « یاد من باش » آهنگ هایی هستن که امشب توی کنسرت می خونم .

شعر آهنگ « تصور کن » کار یغما گلرویی هست . من حتی بعضی وقت ها زمان معرفی این آهنگ می گفتم که برداشتی هست از آهنگ « Imagine » جان لنون . درسته ؟ بله ، اسمش رو هم به همین خاطر « تصور کن » گذاشتیم و دقیقاً مربوط به همون آهنگ جان لنون میشه .

شما خودتون این آهنگ رو سفارش دادین ؟ « تصور کن » یکی از کارهای موجود یغما بود که من توی کتاب جدیدش خونده بودم . البته خوندن کارهایی مثل « تصور کن » که تکه های بلند داره و شعر جدی هست، خیلی سخته . ولی در کل با یغما زیاد صحبت می کنم و بهش زیاد پیشنهاد موضوع برای شعر میدم . اما خیلی وقت ها خود یغما شعر میگه ، مثل شعری که برای من گفته به خاطر رفتنم از لس آنجلس ، اون هم بعد از ۲۸ سال ! 

 

کجا میرین ؟ آمدم اروپا . فعلاً آلمان هستم ولی قرار نیست جای خاصی بمونم و بیشتر سفر می کنم . ولی محیط لس آنجلس که باهاتون میاد ؟ چون شما توی دنیای موسیقی پاپ هستین . اتفاقاً وقتی هم که لس آنجلس بودم ، محیط اونجا باهام نبود ! چون دیگه معاشرت و رفت و آمد زیادی نداشتم . به هر حال هر کاری یه حوصله ای می خواست که من دیگه نداشتم . ولی در عوض حوصله خیلی چیزهای دیگه رو پیدا کردم !

چه چیزهایی ؟ موزیک گوش کردن ، کلوپ رقص رفتن و حال کردن ! لس آنجلس به نظر من شهر بسیار شلوغیه . من می دونستم که باید از اونجا برم اما بعد از ۲۸ سال این کار مقدماتی رو می خواست و کار آسونی نبود . البته همه اینها رو تعریف کردم که بگم یغما زمانی که این موضوع رو شنید ، برام یک شعر گفته که توش میگه « رفتم از شهر فرشته های زشت ...»

از آلبوم جدیدتون آهنگ « پنجره » خیلی گل کرد . نظر خودتون چیه ؟ آره  « پنجره » رو خودم خیلی دوست دارم . شعر این آهنگ هم از یغما گلرویی هست .

ملودی این آهنگ رو قبلاً ساخته بودین ؟ نه ، ملودی تمام آهنگ های آلبوم  « روزهای بی خاطره » رو جدید ساختم .

 

راستی یک آلبوم جدید توی ایران اومده که خواننده اون ادعا می کنه پسر شماست ! درسته ! شنیدم عکس من رو هم روی جلدش گذاشته ! خوب اگه این کار کمکی بهش می کنه اشکالی نداره ! اما نه، ایشون پسر من نیست !

سیاوش جان ، آهنگ « گریه کن » هم عجیب گرفت . با اینکه حالت خاصی داره چون ما معمولاً میگیم گریه نکن ، اما شما توی این آهنگ میگین « گریه کن » ... بله ، گریه قشنگه . گریه سهم دل تنگه ، اگر گریه نکنی، چکار کنی ؟

 

چه چیزی توی زندگی شما بوده که این موضوع رو قبول کردین ؟ من موافق گریه کردن هستم ، اما خودم به این نتیجه نرسیده بودم ! من هیچ وقت در زندگی از ناراحتی گریه نکردم . ولی بعضی وقت ها احساساتی میشم و گریه ام میگیره .

آلبوم آخرتون بیشتر یکرنگه و سبک الکترونیکی داره ، درسته ؟ بله ، از ابتدا کارها فرق داشت و بیشتر از سازهای زنده استفاده میشد . اما کم کم کارها الکترونیک شد . الان تکنولوژی انقدر پیشرفت کرده که صداهای الکترونیک خیلی شبیه صدای سازهای زنده است . البته قراره در آلبوم بعدی از سازهای کلاسیک هم استفاده بکنیم . آلبوم بعدی قراره شامل ۵ تا آهنگ تند باشه که به هم وصله و بعد با یک فاصله کوتاه، ۵ تا آهنگ آروم خواهد داشت که این آهنگ ها با استفاده از سازهای زنده درست شده .

 

این آلبوم قراره کی بیرون بیاد ؟ سعی می کنیم دسامبر بیرون بیاد، اما خدا بهمون رحم کنه چون کار زیادیه !

سیاوش جان، درباره دخترهایی که توی ویدئوهای شما هستن بگین . دختری که توی ویدئوی « گریه کن » هست، یک دختر دو رگه برزیلی و سوئیسیه که توی آمریکا مدل لباسه . در ویدئوی « بوسه باد » هم یک دختر خانم ایرانی هستن .

 

جالب اینه که همه این ویدئوها سیاه و سفیدن! شما هم معمولاً لباس سیاه و سفید می پوشین . این ها سلیقه خودتونه ؟ آره ، من به طور کلی چیزهای رنگ و وارنگ و خال خال رو دوست ندارم!

چند کلمه هم درباره آهنگ « بوسه باد » میگین ؟ بوسه باد در آلبوم« روزهای بی خاطره » آهنگ محبوب خودمه . شعر و ریتم اون رو خیلی دوست دارم . ولی « بوسه باد » از اون آهنگ هایی بود که دیرتر هضم و فهمیده شد .

  

چطوره که کارتون رو با یغما گلرویی ادامه دادین ؟ من اگه تعداد کافی شعر از یغما گلرویی داشته باشم ، همه آلبوم رو با استفاده از شعرهای اون می خونم . چون کارهای یغما رو دوست دارم . اگر هم می بینین که ترانه سراهای دیگه ای به جز یغما در آلبومم هستن ، به این دلیل بوده که کارهایی که من از یغما پسندیدم به اندازه کافی نبوده .

بچه ها پرسیدن اگر قرار باشه آهنگی رو به کسی که دوست دارین تقدیم کنین، اون آهنگ چیه ؟ « عسل بانو » .

  

دانلود مصاحبه بی بی سی با سیاوش قمیشی قسمت اول ( صوتی – بدون فیلتر )

دانلود مصاحبه ی بی بی سی با سیاوش قمیشی قسمت دوم ( صوتی – بدون فیلتر )
ویرایش شده در - ساعت -
لینك ثابت   نویسنده : پیر باران ساعت 10:07 ق.ظ تاریخ : شنبه 23 تیر 1386   نظرات (
  

 


 نظرتون در مورد قالب چیه؟
  

 

کلمه یا عبارت مورد نظر خود را وارد کنید:

برای با خبر شدن از به روز شدن وبلاگ ایمیل خود را وارد کنید:

 بازدید های امروز:
 بازدید دیروز :
 تمام بازدید ها:
 كل مطالب :
 این صفحه در - ثانیه تولید شده است.


صفحات:  

 Copyright 2007 ©
"siavash-gh-mfr" Weblog All Right Reserved - Design and Edit Template by: Pire Baran